Lublin w obronie Puszczy Białowieskiej
autor(ka): Justyna Choroś
19 czerwca 2017 r. (o godz. 17:00) spotkajmy się w Lublinie, by zaprotestować przeciwko niszczeniu Puszczy Białowieskiej!

W Puszczy Białowieskiej, najcenniejszym przyrodniczo lesie nizinnym w Europie, trwa intensywna wycinka drzew prowadzona przy pomocy ciężkiego sprzętu, również w najbardziej wartościowych, stuletnich drzewostanach. Codziennie, pod pretekstem walki z kornikiem, wycinane są setki drzew, w tym gatunków nie atakowanych przez kornika.

Pod koniec maja obrońcy Puszczy rozpoczęli bezpośrednie działania mające na celu powstrzymanie niszczenia tego przyrodniczego skarbu. Aktywiści zablokowali harvestery: maszyny, które w ciągu jednego dnia pracy wycinają tyle drzew, ile ekipa pilarzy w ciągu miesiąca.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, mieszkańcy i mieszkanki Lublina spotkają się w poniedziałek, 19 czerwca, o godz. 17:00 na ulicy Królewskiej 3, aby pokojowo zaprotestować przeciwko dewastacji prowadzonej na oczach świata. Chcemy też wyraźnie podkreślić, że Puszcza Białowieska jest naszym wspólnym dziedzictwem i nie możemy pozostać obojętni na jej zawłaszczanie i niszczenie.

– Jako naukowiec zgadzam się z głosem przedstawicieli świata nauki, którzy wypowiadają się zdecydowanie za wstrzymaniem wycinki na terenie Puszczy. Podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Leśnej 150 naukowców z całego świata apelowało o to do swojego kolegi, leśnika prof. Jana Szyszki. Podobne zdanie wyrażają eksperci UNESCO. Jako obywatel cieszę się, że mamy w naszym kraju 14 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest wśród nich 13 zabytków kultury i jedna przyrodnicza perła: Puszcza Białowieska. Jako obywatel chciałbym móc odwiedzać Puszczę Białowieską wraz z moim wnukiem i pokazywać mu, jak funkcjonuje niezaburzona przyroda. Tak samo, jak chciałbym, aby kamienice na Starym Mieście w Lublinie były zachowane dla przyszłych pokoleń. I chciałbym, żeby były one chronione przed wyburzeniem, nawet jeżeli ktoś znajdzie tu stuletnią cegłę z inskrypcją: „ja ten dom zbudowałem” – mówi dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wcześniej długoletni wykładowca UMCS w Lublinie.

Organizatorzy:

Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

miejsce: Ul. Królewska 3, Lublin, woj. lubelskie
organizator: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
adres: Odrowąża 24, 05-270 Marki, woj. mazowieckie
tel.: 22 761 82 05, faks: 22 761 90 51
e-mail: office@otop.org.pl
www: http://www.otop.org.pl 
źródło: informacja własna organizatorów
data publikacji: 2017-06-14
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!