dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Lubelskie. Konsultacje na temat uchwały antysmogowej

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego do końca stycznia zbiera opinie na temat zasadności i kształtu ewentualnej uchwały antysmogowej dla województwa lubelskiego. Towarzystwo dla Natury i Człowieka apeluje o wsparcie dla ambitnych regulacji mogących poprawić jakość powietrza.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): Krzysztof Gorczyca

2018-01-12, 16.19

Swoje zdanie wyrazić można w anonimowej ankiecie udostępnionej przez Urząd pod adresem

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScfLPgVoFU4Lb6YwUnwVluT8IoJJ-3kbS0J4yskzyZdiE9N2Q/viewform

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zachęca do wyrażenia poparcia dla ambitnej uchwały antysmogowej dla Lubelszczyzny. Wypełnienie ankiety zajmuje kilka minut. Postulowana uchwała zawierać powinna naszym zdaniem normy jakości zarówno dla paliw stałych (węgla, drewna i produktów pochodnych) jak i normy emisyjne dla kotłów/pieców na drewno i węgiel a także rozpisany na 10-12 lat scenariusz stopniowego całkowitego wycofywania najbardziej emisyjnych instalacji.

Ankieta sformułowana jest naszym zdaniem w sposób tendencyjny i sugerujący odpowiedzi negatywne. Użyte sformułowania ("czy jesteś za wprowadzeniem ograniczeń i zakazów") wprowadzają w błąd. W postulowanych zapisów chodzi o wprowadzenie NORM, które wyeliminują z użytku paliwa zasiarczone, zawilgocone, o wysokiej zawartości popiołu oraz odpady węglowe, które nadają się wyłącznie do utylizacji. Analogicznie mozna by było zadać pytanie "czy jesteś za wprowadzeniem ograniczeń i zakazów" w dodawaniu piasku, siarki czy popiołów do chleba, mleka czy masła. I czy jesteś skłonny więcej płacić za chleb bez popiołu i piasku?
Mimo tak niefortunnego sformułowania ankiety zachęcamy do poświęcenia kilku minut i wyrażenia poparcia dla uchwały antysmogowej. Zdajemy sobie sprawę, że same normy i dokumenty stanu powietrza nie poprawią, są jednak podstawowym warunkiem powodzenia wszelkich innych przedsięwzięć. Dodatkowo swoje wsparcie wyrazić można poprzez podpisanie petycji www.naszademokracja.pl/p/smoglublin

Więcej o powietrzu w Lublinie i jego ochronie: www.smog.ekolublin.pl

Uchwały antysmogowe przyjęły już samorządy 7 województw. Istnieje zagrożenie, że niedopuszczane w tamtych regionach odpadowe paliwa oraz pozaklasowe kotły trafią na lubelski rynek.

Kilka naszych sugestii:
pyt. 5 Uchwała powinna objąć teren całego województwa, inaczej będzie trudna do realizacji, Z powodu znikomego pokrycia regionu stacjami monitoringu powietrza nie mamy wiedzy o stężeniach pyłów zawieszonych w wielu miejscowościach, ale nie jest to powód, aby je pomijać
pyt. 6 uchwała powinna obejmować zarówno normy dla paliw jak i instalacji. Normy dla pieców powinny wypełniać lukę w rozporządzeniu ministra, które wycofuje z rynku "kopciuchy" od lipca 2018 - powinny wejść w życie szybciej, aby zapobiec instalowaniu kopciuchów z wyprzedzeniem, Powinny zakazywać instalowania a nie tylko spzredaży, co zapobiegnie sprowadzaniu "kopciuchó" z zagranicy oraz instalowaniu urządzeń z rynku wtórnego.W dalszej perspektywie powinny dotyczyć także emisyjności kominków.

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

data wydarzenia: od 2018-01-12 do 2018-01-31
organizator: Towarzystwo dla Natury i Człowieka
adres: Głęboka 8a, 20-612 Lublin, woj. LU
tel.: 81 743 71 04, e-mail: towarzystwo@ekolublin.pl
www: http://www.ekolublin.pl/tdnicz 
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.