dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Czy można uwzględnić wkład rzeczowy od partnerów w ofercie realizacji zadania publicznego? Pełnomocnik wyjaśnia

NGO pożyczy od zaprzyjaźnionej organizacji dwa rzutniki na szkolenie, a od domu kultury salę. Czy rzutnik i sala mogą być uwzględnione jako wkład własny rzeczowy tej organizacji w ofercie na przeprowadzenie tego szkolenia? Dla serwisu warszawa.ngo.pl wyjaśnia to Pani Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

(fot. LoboStudioHamburg; pixaby)

Pytanie organizacji pozarządowej:

Od września 2016 roku obowiązuje nowy formularz oferty (wniosku) realizacji zadania publicznego, finansowanego ze środków samorządowych. W formularzu oferty można uwzględnić wkład rzeczowy – w dwóch miejscach: w kosztorysie zadania (projektu) oraz w polu opisowym. Ta zasada jest jasna, jeśli NGO uwzględnia coś, czego jest właścicielem. Jak to wygląda, gdy ktoś pomaga jako partner w realizacji zadania (projektu)?

Czy można uwzględniać w składanej ofercie na realizację zadania publicznego wkład rzeczowy partnera zadania publicznego? Konkretnie mogłaby to być tak sytuacja: instytucja miejska lub inna organizacja pozarządowa użyczy lub przekaże bezpłatnie sprzęt, lokal, rekwizyty, instrumenty, materiały, narzędzia potrzebne do realizacji zadania.

Jeśli taki wkład rzeczowy można uwzględnić w ofercie realizacji zadania (wniosku), to czy można to oszacować kwotowo i wpisać w kosztorys zadania? Czy tez należy to pozostawić tylko w polu opisowym?

Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Ewa Kolankiewicz, wyjaśnia:

Istnieje możliwość uwzględnienia wkładu rzeczowego partnera w składanej ofercie realizacji zadania publicznego. Wkład rzeczowy podlega wtedy oszacowaniu przez NGO – oferenta. 

Jednakże przy okazji wyceny wkładów rzeczowych innych podmiotów (tj. niebędących własnością NGO – oferenta) należy pamiętać, że darowizna czy użyczenie mogą rodzić skutki podatkowe. Interpretacje izb skarbowych w tej sprawie nie są jednolite. Wskazanie przez NGO – oferenta, że wykorzystuje do realizacji zadania zasoby innego podmiotu o konkretnie podanej wartości pieniężnej może wywoływać konsekwencje, o których mowa w przepisach o podatku dochodowym lub w ustawie o podatku od towarów i usług – ustawie o VAT.

Dlatego wkład rzeczowy instytucji lub innego podmiotu lepiej opisywać w części merytorycznej zadania (pole IV 13 i/lub opis działań w polu IV 6), wskazując ich udział w realizacji zadania – bez wyceny w tabeli kosztorysowej (IV 8, 9).

Cykl Pełnomocniczka wyjaśnia ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez organizacje pozarządowe. Przygotowuje go Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Masz pytanie związane z działalnością organizacji pozarządowych? Wyślij je na adres: .


Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo


Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.