dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Lublin w obronie Puszczy Białowieskiej

19 czerwca 2017 r. (o godz. 17:00) spotkajmy się w Lublinie, by zaprotestować przeciwko niszczeniu Puszczy Białowieskiej!

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): Justyna Choroś

2017-06-14, 14.22
Fot. Greenpeace Polska

W Puszczy Białowieskiej, najcenniejszym przyrodniczo lesie nizinnym w Europie, trwa intensywna wycinka drzew prowadzona przy pomocy ciężkiego sprzętu, również w najbardziej wartościowych, stuletnich drzewostanach. Codziennie, pod pretekstem walki z kornikiem, wycinane są setki drzew, w tym gatunków nie atakowanych przez kornika.

Pod koniec maja obrońcy Puszczy rozpoczęli bezpośrednie działania mające na celu powstrzymanie niszczenia tego przyrodniczego skarbu. Aktywiści zablokowali harvestery: maszyny, które w ciągu jednego dnia pracy wycinają tyle drzew, ile ekipa pilarzy w ciągu miesiąca.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, mieszkańcy i mieszkanki Lublina spotkają się w poniedziałek, 19 czerwca, o godz. 17:00 na ulicy Królewskiej 3, aby pokojowo zaprotestować przeciwko dewastacji prowadzonej na oczach świata. Chcemy też wyraźnie podkreślić, że Puszcza Białowieska jest naszym wspólnym dziedzictwem i nie możemy pozostać obojętni na jej zawłaszczanie i niszczenie.

– Jako naukowiec zgadzam się z głosem przedstawicieli świata nauki, którzy wypowiadają się zdecydowanie za wstrzymaniem wycinki na terenie Puszczy. Podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Leśnej 150 naukowców z całego świata apelowało o to do swojego kolegi, leśnika prof. Jana Szyszki. Podobne zdanie wyrażają eksperci UNESCO. Jako obywatel cieszę się, że mamy w naszym kraju 14 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest wśród nich 13 zabytków kultury i jedna przyrodnicza perła: Puszcza Białowieska. Jako obywatel chciałbym móc odwiedzać Puszczę Białowieską wraz z moim wnukiem i pokazywać mu, jak funkcjonuje niezaburzona przyroda. Tak samo, jak chciałbym, aby kamienice na Starym Mieście w Lublinie były zachowane dla przyszłych pokoleń. I chciałbym, żeby były one chronione przed wyburzeniem, nawet jeżeli ktoś znajdzie tu stuletnią cegłę z inskrypcją: „ja ten dom zbudowałem” – mówi dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wcześniej długoletni wykładowca UMCS w Lublinie.

Organizatorzy:

Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

miejsce: Ul. Królewska 3, Lublin, woj. lubelskie
data wydarzenia: 2017-06-19
organizator: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
adres: Odrowąża 24, 05-270 Marki, woj. mazowieckie
tel.: 22 761 82 05, faks: 22 761 90 51
e-mail: office@otop.org.pl
www: http://www.otop.org.pl 
źródło: informacja własna organizatorów
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.