dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Działa internetowa baza sprawozdań OPP

Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek zamieszczać swoje sprawozdania w bazie internetowej prowadzonej przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Większość musi to zrobić do 15 lipca. Zostały dwa miesiące. Ale jeśli OPP ma gotowe i zatwierdzone sprawozdanie może je umieścić w bazie już teraz.

Wiadomość archiwalna

A A A

Organizacje pożytku publicznego, które szybko uwinęły się ze sprawozdaniami i jak najwcześniej chciały spełnić swój obowiązek, zaniepokojone informowały nas o tym, że Baza Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego nie działa i nie można w niej zamieścić sprawozdania.

Dwukrotnie redakcja ngo.pl wysyłała do Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego pytanie, kiedy baza ruszy i możliwe będzie umieszczanie sprawozdań OPP za 2016 r. Niestety odpowiedź nie nadchodziła.

Nie czekaj do lipca – zamieść sprawozdanie już teraz!

Nie wiemy więc dlaczego baza wcześniej nie działała. Ale wiemy, że JUŻ DZIAŁA i zachęcamy wszystkie organizacje pożytku do szybkiego zamieszczania sprawozdań. Lepiej zrobić to wcześniej i w lipcu nie narażać się na niepotrzebny stres. Pamiętajmy, że od prawidłowego wypełnienia opisanego tu obowiązku zależy czy organizacja pożytku publicznego będzie mogła zbierać 1% w kolejnym roku.

Inne terminy na zamieszczanie sprawozdania OPP i szansa dla spóźnialskich

Ustawowy termin 15 lipca wypada w 2017 r. w sobotę, dlatego OPP mogą umieszczać sprawozdania do 17 lipca (do poniedziałku). Warto też pamiętać, że organizacje, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy mogą zamieszczać sprawozdania w innym terminie – do 30 listopada.

W 2017 r. weszły też w życie przepisy, które w założeniu mają spowodować, że obowiązek zamieszczania sprawozdań będzie mniej rygorystyczny – w szczególnych okolicznościach można będzie zamieścić sprawozdanie po terminie (zobacz: Spóźnialscy w wykazie 1%).

Sprawdź co zawierają sprawozdania organizacji pożytku publicznego w serwisie poradnik.ngo.pl


zobacz też:


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo


Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


Baza nadal nie działa - 2017-06-03, 18:14
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.