dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Działa internetowa baza sprawozdań OPP

Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek zamieszczać swoje sprawozdania w bazie internetowej prowadzonej przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Większość musi to zrobić do 15 lipca. Zostały dwa miesiące. Ale jeśli OPP ma gotowe i zatwierdzone sprawozdanie może je umieścić w bazie już teraz.

Organizacje pożytku publicznego, które szybko uwinęły się ze sprawozdaniami i jak najwcześniej chciały spełnić swój obowiązek, zaniepokojone informowały nas o tym, że Baza Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego nie działa i nie można w niej zamieścić sprawozdania.

Dwukrotnie redakcja ngo.pl wysyłała do Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego pytanie, kiedy baza ruszy i możliwe będzie umieszczanie sprawozdań OPP za 2016 r. Niestety odpowiedź nie nadchodziła.

Nie czekaj do lipca – zamieść sprawozdanie już teraz!

Nie wiemy więc dlaczego baza wcześniej nie działała. Ale wiemy, że JUŻ DZIAŁA i zachęcamy wszystkie organizacje pożytku do szybkiego zamieszczania sprawozdań. Lepiej zrobić to wcześniej i w lipcu nie narażać się na niepotrzebny stres. Pamiętajmy, że od prawidłowego wypełnienia opisanego tu obowiązku zależy czy organizacja pożytku publicznego będzie mogła zbierać 1% w kolejnym roku.

Inne terminy na zamieszczanie sprawozdania OPP i szansa dla spóźnialskich

Ustawowy termin 15 lipca wypada w 2017 r. w sobotę, dlatego OPP mogą umieszczać sprawozdania do 17 lipca (do poniedziałku). Warto też pamiętać, że organizacje, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy mogą zamieszczać sprawozdania w innym terminie – do 30 listopada.

W 2017 r. weszły też w życie przepisy, które w założeniu mają spowodować, że obowiązek zamieszczania sprawozdań będzie mniej rygorystyczny – w szczególnych okolicznościach można będzie zamieścić sprawozdanie po terminie (zobacz: Spóźnialscy w wykazie 1%).

Sprawdź co zawierają sprawozdania organizacji pożytku publicznego w serwisie poradnik.ngo.pl


zobacz też:


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo


Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.