dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

BIHAPI, czyli stwórz aplikację dla mieszkańców inteligentnego miasta

Rozpoczął się konkurs, w którym programiści i aktywiści mogą powalczyć o nagrodę na rozwój własnej aplikacji. Pomysłodawcy inicjatywy zachęcają, by przyczynić się do powstania programów wspomagających osoby starsze czy też platform nawigujących po terenach po miejskich terenach rekreacyjnych. Zgłoszenia można przekazywać do 4 listopada.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): Adrian Todorczuk

2014-10-09, 17.36

Tegoroczna inicjatywa – BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API) to kontynuacja pomysłu sprzed roku, gdy Centrum Badawczo Rozwojowe Orange Polska we współpracy z miastem Warszawa zachęcało do udziału w podobnej inicjatywie. Wtedy zwyciężyli twórcy dwóch aplikacji: „Green Your Office with Orange” i „Veturilo Finder”. Pierwsza wspomagała proces zarządzania urządzeniami elektrycznymi, druga nawigowała warszawiaków do najbliższych stacji rowerów miejskich Veturilo.

Konkurs ma na celu stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji, programów czy też platform, które wykorzystywać będą miejskie dane. Jako przykład pomysłodawcy wymieniają tu aplikacje zwiększające bezpieczeństwo osób starszych, ochronę dzieci przed dostępem do nieodpowiednich treści w Internecie, a także aplikacje społecznościowe przydatne w turystyce i rekreacji.

Tym razem do dwóch miast - organizatorów dołączają Poznań i Gdańsk. Całość, podobnie jak przed rokiem wesprze partner technologiczny – Oracle Polska, a także partnerzy kapitałowi – IQ Partners, Black Pearls, Speed Up Group i Grupa Investin, które wspomagają wprowadzenie na rynek rokujących start-upów.

Do popularyzacji idei mają też przyczynić się liczne organizacje pozarządowe, m.in. Centrum Cyrowe Projekt: Polska, Fundacja Orange, Fundacja TechSoup czy Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Stworzyć novum

Ambicją pomysłodawców jest przyczynienie się do powstania nowej usługi odgrywającej znaczącą rolę w życiu mieszkańców miast. Wśród miast wspierających inicjatywę Warszawa ma na koncie aplikację mobilną „Virtualna Warszawa”, która nawiguje osoby niedowidzące po stołecznych budynkach. Poznań otwiera dostęp do zasobów informacji publicznej i wdraża tzw. API (Aplikacyjne Interfejsy Programistyczne), które umożliwiają automatyczne pobieranie treści publicznych i ich ponowne wykorzystane. Dzięki otwartym danym miasto zorganizowało dwa hackatony, w trakcie których uczestnicy budowali rozwiązania dla mieszkańców tego miasta w oparciu o dane publiczne. Równie zaawansowane kroki podejmuje Gdańsk, który wdraża projekt Otwarty Gdańsk i udostępnia dane posiadane przed administrację publiczną. Zdaniem wszystkich miast te zasoby mogą i powinny być wykorzystane z korzyścią dla obywateli, biznesu i świata nauki.

W tej chwili w swoistym okresie inkubacji znajduje się kilka projektów, w których swój udział ma Warszawa. Jednym z nich jest rozwijany od kilku miesięcy „Tram GPS”, dzięki któremu użytkownicy na mapie lokalizują tramwaje znajdujące się najbliżej danego przystanku. Ten przykład wymienia zresztą w rozmowie Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

- W tej chwili naszym celem jest udostępnienie jak największej ilości danych – komentuje jeden z celów BIHAPI. - Na przykładzie „Virtualnej Warszawy” wiemy, że to rodzaj biznesu, którego organizacje ani biznes nie pociągną, bo to idea, której skala wymaga co najmniej kilkudziesięciu milionów. Składa się na to m.in. kosztowna budowa infrastruktury. Jednak w oparciu o nią w przyszłości będzie można budować inne rozwiązania, pokrewne, ale służące zupełnie innym celom niż „Virtualna Warszawa”.

Rozpisując projekt, w realizacji którego uczestniczą trzy miasta, pomysłodawcy liczą na zdecydowanie większe zainteresowanie. - Dzięki temu mamy szansę dotrzeć do większej ilości programistów, którzy mogą być zainteresowani realizacją konkretnych pomysłów – informuje Olszewski.

Dla organizacji to szansa

Na spotkaniu inaugurującym konkurs obecny był m.in. Alek Tarkowski, socjolog kierujący Centrum Cyfrowym Projekt:Polska. W rozmowie z Technologie.ngo.pl nie ukrywa, że na udział w konkursie łatwiej zdecydują się organizacje, które jakkolwiek są już zaznajomione z nowymi technologiami. - Jest to ogromna szansa dla tych, którzy w jakiś sposób już sobie dają radę z technologiami. I tu nie chodzi o wsparcie danej struktury siłami informatyka, którego na pokładzie zespołu ma naprawdę niewielki odsetek wszystkich organizacji w Polsce, ale o wyczucie w rozmowach na temat innowacji – mówi Tarkowski. - Te konkursy są świetną okazją do tego, by przetestować pewne pomysły, wymagają jednak dość szybkiego wskoczenia na ten poziom, bo to nie jest kurs informacyjny – dodaje.

W puli nagród znajduje się 33,5 tys. zł. Główna nagroda to 12 tys. zł. Ponadto dla laureata ufundowany zostanie udział w programistycznej konferencji Geecon w roku 2015 w Krakowie, gdzie będzie mógł zaprezentować swój projekt. Troje uczestników, studentów, otrzyma w nagrodę trzymiesięczne praktyki studenckie w Orange Labs. Zgłoszenia można przekazywać do 4 listopada br. Do 18 listopada br. potrwa pierwszy etap preselekcji projektów. Od 15 listopada do 15 grudnia br. trwać będzie faza deweloperska. Po niej, na koniec stycznia przyszłego roku zostanie wyłoniony laureat.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej projektu - www.bihapi.pl.

Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl

data wydarzenia: od 2014-10-09 do 2014-11-04
źródło: Technologie.ngo.pl

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.